Naczyniaki wątroby są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami tego narządu. Są one wykrywane u około 2–5% populacji, trzykrotnie częściej u kobiet w porównaniu do mężczyzn. Najczęściej (60-80%) rozpoznawane są u osób w wieku pomiędzy 30 i 50 rokiem życia. Zazwyczaj jest to pojedyncza zmiana ogniskowa zlokalizowana na obwodzie wątroby. Jednak w miarę upływu lat często pojawiają się nowe ogniska. Naczyniaki wątroby nie dają żadnych charakterystycznych objawów klinicznych i są przypadkowo wykrywane w wykonywanych badaniach obrazowych. W przypadku dużych naczyniaków, pacjenci mogą skarżyć się na niespecyficzny ból lub uczucie przepełnienia w nadbrzuszu, co zwykle jest związane z uciskiem przez guz sąsiednich narządów.

Są to zmiany całkowicie łagodne, które nie mają potencjału złośliwego, czyli na tle naczyniaka wątroby nie może powstać nowotwór złośliwy. Najczęściej te guzy wymagają tylko okresowej obserwacji, która ma na celu sprawdzić czy naczyniak się nie powiększa. Potencjalne powikłania dużych (>10 cm średnicy) naczyniaków to pęknięcie i krwawienie do jamy otrzewnej wraz z wystąpieniem zespołu wykrzepiania wewnątrznaczyniowego.

Często do rozpoznania naczyniaka wątroby wystarczy badanie USG jamy brzusznej, aczkolwiek małe zmiany czasami wyglądają podobnie do przerzutów i wymagają pogłębienia diagnostyki za pomocą dokładniejszych badań obrazowych. Naczyniaki wątroby dobrze są widoczne w badaniach TK i MR, więc najczęściej te badania pomagają rozwiać wątpliwości w niepewnych przypadkach. Wykrycie naczyniaka wątroby zobligowuje do systematycznego monitorowania pacjenta, polegającego na przeprowadzaniu kontrolnych badań obrazowych co 6 – 12 miesięcy.

Leczenie chirurgiczne stosowane jest rzadko. Operacja jest wskazana w przypadku występowania dolegliwości bólowych, dużego rozmiaru naczyniaka lub też pęknięcia i krwawienia z guza. W leczeniu operacyjnym stosuje się resekcję części wątroby z guzem lub enukleację guza, czyli tak zwane wyłuszczenie guza. Obecnie coraz częściej takie zabiegi są wykonywane małoinwazyjnie – metodą laparoskopii. Pozwala to na poprawę wyników leczenia, skrócenie czasu rekonwalescencji oraz szybszy powrót do samodzielności chorego. Podsumowując, naczyniaki wątroby są łagodnymi guzami, które najczęściej wymagają tylko obserwacji. Wskazana jest kontrola rozmiaru zmiany w badaniu USG co 6-12 mies. W sytuacji powiększania się zmiany wskazana jest konsultacja u lekarza specjalisty, który zajmuje się leczeniem tych guzów. Każdy naczyniak o średnicy powyżej 3 cm wymaga konsultacji specjalistycznej.